تاريخ : ۸۷/۱۰/۰۱ | 9:25 | نویسنده : گروه آموزشی علوم تجربی استان چ و ب

درباره طلا

 

جرم اتمی طلا برابر با 9665/196 وعدد اتمی آن 79 و چگالی آن 3/19گرم برسانتی متر مکعب است این عنصردارای یک ایزوتوپ پایدار است .

مقیاس عیار :

در حقیقت مقدار طلای خالص در 24 قسمت از کل فلز است یعنی این که عیار طلای صد در صد خالص24است بهترین طلای تجارتی که در ساخت زیورآلات بکار می رود18 عیار است.

یکی از حلال های طلا تیزاب سلطانی است که از یک مول اسید نیتریک وسه مول اسید کلریدریک تهیه می شود.

 

3HCl + HNO3 + Au                    Au Cl3 +2H2O  + NO

 

چون طلای فلزی خاصیت حل شدن وجذب شدن در جیوه فلزی را دارد از این خاصیت استفاده کرده و طلای آزاد را از کانی های دیگر استخراج می کنند و سپس بوسیله دستگاه تقطیر جیوه را از طلا جدا می کنند.

در ایران طلا علاوه بر اینکه همراه کانی های مس وجود دارد ( معدن مس سرچشمه ) درمعدن موته گلپایگان نیز به همراه پیریت دیده می شود .

 

طرز تشخیص طلای واقعی :

روش سنتی: در این روش طلا را بر روی سنگ محک ( سنگ کوارتز که سنگ سیاه سیلیسی است ) ودر برابر اثر خورندگی اسید ها مقاوم است می کشند. وبه خاکه حاصله محلول تیزاب اضافه می کنند که اگر به رنگ زرد درخشان باقی ماند طلای واقعی است . اما اگر با اسید واکنش داده و شروع به تولید گاز نمود و سیاه شد می گوییم طلا بدلی است .

 

معادن طلا در ایران :

 

در استان های آذربایجان شرقی و غربی ، اصفهان ، تهران ، خراسان ، زنجان ، سمنان ، کرمان ، لرستان ، مرکزی ، مازندران ، همدان و یزد می باشد.